Piše: Kaja Komar . Foto: arhiv Bjane
Bjana, ki jo vodita Miran in Petra Sirk, vsako leto znova postavlja standarde v svetu penin. Leta 1993 je Sloveniji predstavila prvi brut (Brut letnik 1990), sledila je prva gastronomska penina (Cuvée prestige), prvi zelo suh rosé (Brut rosé), prva popolnoma suha bela penina (Brut zero) in prva slovenska bela penina, narejena izključno iz rdečega grozdja sorte modri pinot, Bjana Blanc de noir.
Letos se jim je pridružila Blanc de Blancs, bela penina iz belega chardonnayja, s katero zakonca Sirk nazdravljata na odprtje nove, sodobnejše vinske kleti in degustacijskega prostora.
Večmilijonska naložba
Ko Miran Sirk ustvarja novo penino, vedno išče edinstvenost, da bi njihove penine spoznal nov krog ljudi. Od leta 2013 penine redno pošilja na zahtevno ocenjevanje angleške revije Decanter in do zdaj so domov prinesli že več kot 30 nagrad. Da so penine iz leta v leto boljše, ne potrjujejo le prejete nagrade, temveč tudi vedno boljša prodaja. »In s prodajo se povečuje tudi proizvodnja,« pove Miran Sirk, lastnik peničarske kleti iz Goriških Brd, ki je od letos bogatejša za nove prostore. »Naša obstoječa klet je pokala po šivih, saj je bila premajhna za proizvodnjo količin, ki bi jih lahko trenutno prodali. Nekega dne sem ženi Petri rekel, da imava samo dve možnosti. Prva je, da ostaneva pri kleti, ki jo imava, začneva stagnirati in počasi nazadovati. Druga pa, da greva po dobrih desetih letih – leta 2008 smo zgradili sedanjo klet in obnovili dvorec Dorišče – vnovič v veliko investicijo, si s tem omogočimo nadaljnji razvoj in še boljše pogoje za proizvodnjo vrhunskih penin. Seveda sva se strinjala, čeprav je bila odločitev zaradi večmilijonske naložbe težka. Ker smo družinsko podjetje, je bilo za takšno odločitev potrebno veliko poguma, samozavesti in jasne vizije, kako naprej.«
Ob vinu tudi chefove jedi
Dodatna klet je drugačna, sodobna je tehnološko in arhitekturno. Z njo so dobili dodatne skladiščne prostore, proizvodne zmogljivosti, več stojal za ročno obračanje steklenic in lesene sode za mirna vina. »Poleg tehnološko sodobne in vrhunsko opremljene vinske kleti imamo v novem objektu vinoteko, ki je narejena in opremljena po najvišjih standardih v tem prostoru. Degustacije naših penin bomo postavili na precej višjo raven,« poudarja Sirk. »K vsakemu kozarcu penine bomo dodali vrhunski pairing, ki ga bo pripravila ena od izbranih restavracij, kjer strežejo naše penine. To sva s Petro videla v najboljših šampanjskih hišah in prakso želiva prenesti tudi v naše okolje. Poseben pečat je dodal še arhitekt Jani Vozelj z odličnimi idejami, tako da bo obisk vinoteke Bjana doživetje na visoki ravni.«
Zakonca Sirk nista le mojstra v pridelovanju, proizvodnji in prodaji, temveč veliko časa namenita tudi spoznavanju ljubiteljev penin in s kletjo si želita dvigniti kulturo pitja pri nas. »Veliko ljudi v Sloveniji je odlično vinsko izobraženih in razumejo pitje vina kot določeno osebno kulturo posameznika. V povprečju so to nadpovprečno izobraženi ljudje, ki jih poleg drugih stvari zanima tudi vino.« Kupci njegovih penin mu radi povedo, kako so te povezane z uspehi. »Ne mislim na nagrade in priznanja, penine Bjana odpiramo, ko želimo proslaviti drobne zmage, ki jih želimo deliti. Bjana se odpira za uspehe.«
Z letino 2021 je Miran Sirk zadovoljen. »To je še eden v nizu odličnih letnikov v zadnjih petih letih. Morda eden najboljših, a to bo pokazal čas. Vsekakor gre za vina z velikim potencialom za staranje, torej zorenje na kvasovkah. A na najboljše penine tega letnika bo treba počakati še vsaj tri do pet let.«
Zadnja leta dobre letine
Za slavje je nadvse primerna tudi njihova nova penina. »Nova Blanc de Blancs je bela penina iz belega grozdja, v našem primeru gre za sto odstotkov chardonnayja. Zaokrožuje paleto naših penin. Novo penino sem imel v mislih tri desetletja. Stvari v vinarstvu ne grejo vedno hitro. Mnogo stvari se mora poklopiti, da dosežeš želene cilje,« o težkem delu vinarjev razlaga lastnik dvorca Dorišče. »Naš Blanc de Blancs sledi stilu francoskih šampanjcev tipa Blanc de Blancs. Gre za dokaj vertikalno vino, s poudarjeno svežino oziroma kislino z mehkobo chardonnaya. V našem primeru tudi nekaj več telesa, kot je značilno za šampanjce.« Popolnoma suha penina z izraženo eleganco in s sladkorno stopnjo le dva grama na liter.