KAKO UJETI LEPOTO Z MEDICINSKIM NAPREDKOM
Lepotni poseg. Mnogim bi v misli švignila slika, ki vključuje zdravniški skalpel in popolnoma nenaraven in neprepoznaven obraz. Priznam, glede na to, da živimo v dobi hollywoodskih zvezdnic, ki si nekatere pri 18 letih popolnoma spremenijo strukturo celotnega telesa, tudi sama razmišljam o lastni skeptičnosti glede ideje o neinvazivnem, naravnem lepotnem posegu. Takšnem, ki bi človekove mladostne poteze zgolj ohranil in poudaril njegovo individualno lepoto. Pred kratkim so slovenski znanstveniki odkrili gen, ki povzroči prezgodnje staranje, kar bo pomagalo pri odkrivanju redkih bolezni. Ob tem sem se vprašala, zakaj pa se tako zelo bojimo naravnega staranja, ki ga prinese čas. In če je razvoj medicine tako hiter, ali je prav ali ne, da uporabimo to znanje in ohranjamo mlajši videz. In predvsem, kako lahko to naredimo čim bolj naravno.
TABU LEPOTNIH POSEGOV
»Dobro vemo, zakaj so lepotni posegi še vedno precejšen tabu v Sloveniji,« mi na prvo vprašanje o tem, kako lahko čim bolj naravno ohranjamo mladosten videz, pove dr. Katja Gorenšek z dermatološke klinike SKIN. »Včasih so pomlajevalni posegi prinašali nekakšen nenaraven videz oz. so precej spremenili individualne značilnosti obraza. Če pa poznamo vse procese, ki kožo postarajo, in njihovo zaporedje, lahko poskusimo zavrteti čas nazaj in tako ohranimo naraven, mladosten videz.« Dr. Katja Gorenšek je specialistka dermatovenerologije. Zelo je predana svojemu delu, izžareva profesionalnost in eleganco, predvsem pa resnično strast do iskanja vedno novih, boljših, bolj naravnih načinov pomlajevanja.
LEPOTA BURI DUHOVE ČLOVEŠTVA
Lepota kože in njeno vzdrževanje vendarle burita duhove človeštva že številna stoletja. Ideal staroegipčanske lepote, ki sta ga poosebljali recimo Nefretete pa Kleopatra, je vplival tudi na stare Grke. Že v Homerjevi Iliadi, napisani v 7. in 8. stoletju pred našim štetjem, beremo o neustavljivi Helenini lepoti. V »našem času«, torej v 20. stoletju, pa sta ideal lepote začela krojiti Hollywood in modna industrija.
In kakšen je torej sodobni ideal lepote? Po izkušnjah dr. Katje Gorenšek so Slovenke diskretne in si želijo naravnega, individualnega videza. To lahko primerjamo s spreminjanjem frizure. Če je ne spremeniš popolnoma, ampak si jo zgolj lepše urediš, bodo ljudje videli le, da si videti bolj sveže, ne pa povsem drugače. »Ravno to je cilj naše estetike. Lahko prideš z estetskega posega in bodo ljudje rekli: Odlično si videti, nisi več tako utrujena. Kaj se dogaja v tvojem življenju?« Tudi dr. Katja Gorenšek je v estetskem pogledu privrženka fraze manj je več.
MEDICINSKI NAPREDEK IN LEPOTA
Znano je, da se ženska pogleda v ogledalo večkrat na dan zaradi preverjanja ličil ali frizure, največkrat pa za občutek potrditve. Po 30. letu pa nastane manjša razlika med tem, kako bi želela biti videti, in stvarnostjo, ki jo opaža. Razlika se s časom povečuje, vendar za to ni potrebe. »Lep obraz ima idealna razmerja, zato naredimo individualno analizo obraza, s katero jih pregledamo, svetujemo pacientu, kako jih lahko najbolj približa idealnim, po drugi strani pa pregledamo tudi vse tiste regije obraza, ki ga naredijo starejšega, in tako določimo, kje lahko apliciramo hialuronsko kislino ali botulinski toksin, da bi bil videti mlajši in na obrazu ne bi izražal negativnih čustev.«
»Zamrznjen videz ni norma, ki bi sledila aplikaciji botoksa. Rezultat takšnega posega je bolj naraven videz, ob tem se gubice zmanjšajo, vendar lahko še vedno pokažemo čustva.«
Te spremembe se začnejo na obrazu večinoma kazati po 30. letu starosti, ko opazimo prve gubice na čelu in ob očeh, priča smo prvemu izgubljanju volumna ter pojavu občutka utrujenega, žalostnega ali jeznega obraza. »Zamrznjen videz ni norma, ki bi sledila aplikaciji botoksa. Rezultat takšnega posega je bolj naraven videz, ob tem se gubice zmanjšajo, vendar lahko še vedno pokažemo čustva.«
Coco Chanel: »Dekle mora biti dvoje. Klasična in čudovita.«
Značilnost sodobnega pristopa v estetski medicini pa so tudi dermalna polnila (filerji), ki jih aplicirajo v točno določene dele, glede na individualne značilnosti obraza. Majhne količine hialuronske kisline namreč zgladijo gubice in omogočijo ljudem, da so videti dobro, zdravo in spočito. »Veseli me zadovoljstvo pacientov,« še doda dr. Gorenšek. »Vedenje, da si storil nekaj pozitivnega za posameznikovo samopodobo in videz. Norma današnje sodobne družbe je urejen videz, zato želje po urejenosti ne pojmujem kot nečimrnost, ampak kot ohranjanje lastne individualnosti v starejša leta.«
Kot je nekoč rekla velika modna ikona Coco Chanel: »Dekle mora biti dvoje. Klasična in čudovita.« Pa tudi srečna, zadovoljna, mirna, kar prinaša lepoti še drugo dimenzijo. Tudi o tej bomo še pisali.
Foto: shutterstock
_____________
Povzeto po članku OAZA, revija Goodlife, december 2017
_________
PREBERITE ŠE: