Razmišljala MATEJA JANEŽIČ
Sem se vprašala, ko sem razmišljala o dveh tokratnih člankih. Zgodba v Pobegu iz amazonskega pragozda v Braziliji me je pognala v razmislek. Res bi si želela v živo doživeti to, kar je doživel Simon Plestenjak, ko je obiskal pleme Yawanawá. Njihova odmaknjenost od civilizacije, a po drugi strani močna povezanost z naravo in drug z drugim je nekaj, kar si v civiliziranem svetu vse bolj želimo. »Že po nekaj pogovorih sem prišel do prijetnega spoznanja, da te Indijanci vedno pustijo povedati do konca. Ni se treba boriti za besedo, vsi te poslušajo in odgovorijo šele, ko končaš svoje. Pri govoru so izjemno neposredni, povedo naravnost in točno to, kar mislijo. Obilica smeha med pogovori da jasno vedeti, da to ni grobost, ampak pozornost.«
Kaj ni to prav tisto, kar nam govorijo terapevti, knjige za samopomoč in modreci civiliziranega sveta? Tako preprosto je. Pride pa iz sprejemanja, opazovanja in resničnega sobivanja z naravo. »Varovanje okolja pri njih ni reakcija na občutek slabe vesti, temveč je glavna življenjska dogma, absolutna prioriteta in je prisotna na religiozni ravni – kot sveta nedotakljivost narave.« To je Simon videl in doživel na lastne oči. Moški so ga celo vzeli na lov in se vrnili s kupom rib, dvema opicama, tremi divjimi kokošmi in enim divjim prašičem.
Moj Obisk je bil iz drugega sveta. Ali pač? Bil je povezan z osrčjem našega fizičnega obstoja. DNK, ki določa naš videz pa tudi naše možnosti za zdravje, način prehranjevanja. Kaj nam je bilo položeno v zibko, bi rekli. Marko Bitenc in njegovo podjetje GenePlanet nam prav z DNK-testi ponujata vpogled v genski zapis in nam s pomočjo analiz lahko priporočita prehrano, ki jo bo naše telo najbolje sprejelo. Marko celo pravi, da nam bo do boljšega zdravja in s tem do daljšega življenja pomagalo tudi čisto meso iz laboratorija. »Prednosti je skoraj nešteto. Ni dodanih hormonov, antibiotikov, živali ne trpijo, ne onesnažujemo okolja, konsistentna kakovost … Meso bo bolj zdravo.«
Hm, si torej ta dva svetova stojita nasproti ali sta le dva različna konca edinstvene zgodbe življenja na našem planetu? Lahko v prihodnje izberemo enega ali se bosta nemara prepletla v najlepše obdobje tega planeta? Naj bo tokrat to želja. Zdravje, narava in spoštovanje drug drugega. Ovoj vsega pa ljubezen. Ni druge.
Foto: Primož Korošec, Simon Plestenjak
________________
Povzeto po uvodnem POZDRAVU, revija GOODLIFE, zima 2018
_______________
Prelistaj še E-GOODLIFE
______________