Foto: Iztok Kurnik

MARKO MITANOVSKI, modni oblikovalec

Stvaritve mladega srbskega modnega oblikovalca so oblikovno dodelane, razkošne in teatralne s poudarkom na obliki in detajlih. Ko ga spoznaš v živo, jih nekako ne moreš povezati z njim. Marko Mitanovski je zagotovo tisti, ki trdno stoji za svojo monokromatsko avantgardno estetiko, kreativni proces pa mu omogoča nekakšno terapijo, delo na sebi. »Moje kreacije so moje čustvene razbitine, ki jih pretvorim v nekaj, kar je meni lepo.« Po šestih letih so za njim tri uspešne kolekcije. Nadarjeni Beograjčan nikoli ne sprejema kompromisov.

Simpatičen, mlad, energičen. Rad govori. Strast do oblikovanja že od nekdaj nosi v sebi. »Spominjam se, da sem že v vrtcu risal ženske modne skice.« Kljub vmesnemu študiju književnosti, njegovi drugi ljubezni, je na koncu zmagala prva strast – moda. Je vedno tako energičen in poln življenja? »Da, po naravi sem veder, komunikativen in neposreden. Ljudje se ponavadi začudijo, ko vidijo kolekcijo in potem spoznajo mene. Nikakor ne morejo tega povezati. Najbrž pričakujejo godrnjavega Freuda,« v smehu in z zanosom pove. V črni glamur je odel že mnogo znanih imen. Mere Lady Gaga ima v malem prstu, njegove kreacije so nosile tudi druge zvezde svetovnega kova, kot so Beyoncé, Skin, Sophie Ellis-BextOr, Katie Melua, Paloma Faith in ne nazadnje britanska pevka Alesha Dixon. Ko ustvarja, ne razmišlja o potencialnem kupcu, ker bi ga to zelo omejilo.

IMG_1683F

MBFWLJ

Živi na razdalji Beograd–London. Produkcijo ima v Srbiji, kolekcije pa so na ogled v londonski pisarni. Trenutno je v Beogradu. Ne mara tamkajšnjega vremena. »Dežuje, ohladilo se je in še megla je, res grozno!« Hm, saj je pri nas tudi tako, a se nočem zapletati v meglene pogovore (čeprav je Marko krasen sogovornik) in misel preženem z vprašanjem o občutkih po predstavitvi na prvem tednu mode Mercedes-Benz Fashion Week Ljubljana. »Odlični! Všeč mi je bil celoten koncept, produkcija je bila fantastična, predvsem pa način predstavitve dizajnerjev – vse je bilo narejeno na svetovni ravni. Delo kreativnega in umetniškega direktorja Saše Radoviča sem spremljal že prej, zato sem vedel, da bo dogodek izvrsten. Predstavitev blagovne znamke je vedno zelo pomembna. Ko sem prišel na prizorišče, je bilo vse nad mojimi pričakovanji, nisem si predstavljal, da bo tako dobro izpadlo. Moja modna instalacija je bila izvrstna, bil sem pozitivno presenečen nad celotnim konceptom in izvedbo. Vsi moji londonski sodelavci so, potem ko so videli fotografije z dogodka na družbenih omrežjih, zelo pohvalili projekt. Navdušen sem!«

KOLEKCIJA JESEN-ZIMA 2015-16

Po mnenju številnih udeležencev MBFWLJ je bila Markova multimedijska instalacija daleč najboljša predstavitev. Najbolje se je povezala v sklenjeno celoto. In ja, najbolj dodelan in umetniški vseobsegajoči pogled – od manekenk, videoprojekcije do seveda dramatičnih kreacij. Veliko spremljajočih občutkov je bilo, zato me zanima simbolika kolekcije. »Simbolično predstavlja ciklus življenja. Navdih sem črpal iz mitoloških bitij in praljudi, zato so ponekod manekenke obarvane v črno in spominjajo na primate. Želel sem najti začetke življenja, ki so v naravi. Tudi teksture sem prevzemal iz naravnega okolja, predvsem s površin kristalov, koral in mineralov, ter jih materializiral v tekstilu. Vsi elementi so iz narave.«

Med jato črnih manekenk je izstopala le ena bela podoba, od glave do peta. »Pozabaval sem se z življenjskim ciklusom in sklenil kolekcijo z belo.« Simbolika bele? »To je zapiranje kroga. Celotna zgodba predstavlja proces, ne samo življenjski, temveč tudi ustvarjalni proces, proces razmerja …, kateri koli proces trenutno doživljamo in s katerim se moramo izklesati v boljšega človeka. Za vsakim procesom pa je po mojih izkušnjah veliko izzivov in komplikacij. Celoten ustvarjalni proces je lahko mučen, hkrati pa izjemno ploden in kreativen. Katero koli težavo premagamo, ne glede na zapletenost, rezultat bo vedno dober. To je simbolika bele kreacije – zapiranje kroga z dobrim zaključkom.« Zakaj se najraje izraža črno-belo? »Preprosto obožujem monokromatske barve! Črna dovoljuje poigravanje v formi in to je tisto, kar me najbolj zanima – forma in detajli. Po naravi sem sistematičen, ljubim ukvarjanje z detajli in celoten potek raziskovanja. Sama atmosfera, ki jo dosežeš s črno barvo, se mi zdi zelo navdihujoča.«

»Preprosto – ni emotivno in psihološko zdravo, da stvari potiskaš pod preprogo, daj jih raje ven! In moda je moj način, da dajem iz sebe.«

6 LET, 3 KOLEKCIJE

Mladi oblikovalec natanko ve, kaj hoče in tudi kdaj. »Nikoli ne delam kompromisov in ne hodim po poti minimalnega odpora. V trenutku, ko sem psihofizično pripravljen na to, da dam vse občutke iz sebe, takrat začnem delati.« Zato je na svoji šestletni poti ustvaril tri kolekcije. Za prvo pomladno-poletno za sezono 2010 ga je navdušila Lady Macbeth, aktualna jesensko-zimska je posvečena življenjskim ciklusom, kaj pa pričakujemo za prihodnjo sezono? »Pri najnovejši pomladno-poletni kolekciji 2016 sem se ukvarjal s fenomenoma strahu in bolečine. Pri navdihu mi je pomagala slika Edwarda Muncha Krik. Simbolično sem ujel izraze obraza, predvsem strahu in bolečine, gre za osvoboditev od tega. Navdihovala me je tudi vulkanska lava, ker je z ene strani destruktivna, z druge veličastna in lepa.«

V sebi nosi močno strast, temačno silo črne dramatike, zavito v skrivnost, čeprav je na videz popolno nasprotje temu. »Moj posel je tak in hvala bogu, da ga lahko uporabljam kot nekakšno terapijo. Moje delo so moje čustvene razbitine, ki jih pretvorim v nekaj, kar je meni lepo. Verjamem, da lahko na vse, pa naj je še tako težko, vedno pogledaš z druge strani. Nisem eden od tistih, ki so nagnjeni k obupu, sem eden tistih, ki so za akcijo in optimističen pogled na svet. Preprosto – ni emotivno in psihološko zdravo, da stvari potiskaš pod preprogo, daj jih raje ven! In moda je moj način, da dajem iz sebe. To je moj kanal za osvoboditev bremen. Kolekcijo pa lahko tolmačimo različno, kot vsako knjigo. Nekdo lahko dešifrira stvari, za katere se sploh nisi zavedal, da obstajajo, podzavestno pa si morda ravno to želel prikazati.« Noben od naju ne ve, kako, ampak zapleteva se v pogovor o religiji. Veliko mu pomeni. »Religiozen sem v tem smislu, da verjamem v resnico. Religija bi morala biti zapletena, a je lahko neverjetno enostavna. Njen namen ni, da človeka zmede, temveč da mu pomaga. Če je to moje orodje, ki mi pomaga, da mi je v življenju laže in da uporabljam stvari, ki so mi dane, obstaja le en pristop k temu – da delam iskreno v razmerju do vsega: do svojega dela, partnerja … Ljudi pa zanima le to, kolikokrat si šel v cerkev. A to ni matematika.«

Všeč mi je njegovo razmišljanje. Bodi iskren in potem se lahko vse zgodi samo od sebe. »Da, potem se dobesedno začno odpirati nove poti. Zame je moj posel neverjetna vaja za življenje. Moje delo je negotovo kot vsak umetniški poklic. Vsakič ob ustvarjanju nove kolekcije nastanejo izzivi: finančni, kreativni …, in vsakokrat si na koncu izpostavljen kritiki in komentarjem. Zato je to fantastičen način, da se natreniraš tako, da se izoliraš od vsega tega, predvsem od realnih tehničnih težav, in popolnoma ignoriraš reakcijo okolice na tvoje delo. Le tako si usmerjen samo na delo. To lahko preneseš na vsako življenjsko težavo. Vsak teden mode je zame nov izziv in nova vaja. Res pa je, da ta vaja na trenutke postane vojaška,« se zasmeji. In kaj mu največ pomeni v življenju? »Mirna vest.«