PRIMOŽ IN NADA BREZEC, nekdanji profesionalni košarkar in njegova žena

Običajno žene, dekleta, partnerice večino kariere vrhunskih košarkarjev oziroma športnikov ostajajo v ozadju. Primož Brezec jo je januarja letos resda uradno končal, vendar sem bila vesela, da se je povabilu odzvala tudi Nada. Tako smo lahko govorili predvsem o tistih izkušnjah, ki niso tako vidne javnosti. Skupaj sta že zelo dolgo. Nada je pravzaprav ob njem skoraj vso profesionalno kariero, od Olimpije in vse do presenetljivega odhoda v ZDA med poklicne košarkarje v ligi NBA, kjer je igral deset let. O košarki, uspehih, prilagajanju ameriški igri in reprezentanci je Primož že veliko povedal med svojo kariero. Tokrat smo malo obrnili ploščo, kot jo je s koncem kariere tudi Primož, in govorili o zaupanju, spremembi ritma, vlogi mame, žene, o finančnih odločitvah, nasvetu, vrednem milijone, in tudi o najlepših trenutnih košarkarske kariere.

Ko se konča tako intenziven del življenjskega obdobja, kot je za profesionalnega športnika njegova kariera, je lepo pobrskati za nepozabnimi dogodki. »Prvi je, ko smo osvojili srebrno medaljo na evropskem prvenstvu do 22 leta v Trapaniju. Pa ko me je na naboru NBA izbrala Indiana. Nikoli ne bom pozabil treh let v Charlotte. Po treh letih sedenja na klopi v Indiani mi je uspelo dokazati, da lahko igram košarko na najvišji ravni. In čeprav mi ni uspelo osvojiti medalje s člansko reprezentanco, blizu smo bili na Poljskem, sem se veselil lanskega zlata v Istanbulu. Z Nado sva bila na tekmi in vzdušje je bilo vrhunsko.«

 »Res ne potrebuješ petih hiš in desetih avtov in zavedati se moraš, da po koncu kariere čeki ne prihajajo več. Pred časom sem zasledil številko, da je 80 odstotkov nekdanjih košarkarjev NBA bankrotiralo v dveh ali treh letih po karieri.«

KMALU TUDI DESETI SLOVENEC V NBA?

Pravzaprav so pot tej medalji tlakovali tudi košarkarji njegove generacije, ki je bila sploh ena izmed najuspešnejših. Primož Brezec je bil namreč tretji Slovenec, ki je zaigral v ligi NBA, za Markom Miličem in Rašo Nesterovićem. V določenem obdobju je imela Slovenija v najmočnejši košarkarski ligi sočasno kar sedem igralcev. Zdaj je na pohodu še ena izredna generacija. Veliko se govori, da bo Luka Dončić kot deseti Slovenec zaigral v ligi NBA, in ugiba, na katerem mestu bo na izboru. »O tem sicer ne smem govoriti, ker je poslovna skrivnost. Ni pa skrivnost, da je Luka res izjemen igralec, in verjetno bo izbran med najboljšimi tremi,« razkrije Primož, ki je po karieri košarkarja postal skavt za NBA-ekipo Clevelanda. Zanima me, kaj Luki ta položaj lahko prinese. »Ti igralci imajo veliko prednost s finančnega vidika, ker so pogodbe že v začetku res vrhunske. Prvi izbor ima zagotovljeno 30-milijonsko pogodbo za štiri leta. Zanj je pravi čas, da gre v NBA. Z 18 leti je osvojil naslov evropskega prvaka, ima glavno vlogo v Real Madridu. Zagotovo mu bo laže igrati v ligi NBA, je pa malo odvisno tudi, katera ekipa ga bo izbrala in kakšen bo trener.«

KAM Z MILIJONSKO POGODBO?

Zaodrje te velike športne industrije je zahtevno, neizprosno, polno pasti za neizkušene športnike, ki prihajajo po svojo košarkarsko slavo. Če imaš okoli sebe prave ljudi, ki jim zaupaš, potem je manj možnosti, da se opečeš. Klubi ponujajo mnogo izobraževanj in delavnic za »rookieje« ali začetnike. Milijonske pogodbe marsikaterega športnika katapultirajo iz običajnih navad. Primož in Nada pravita, da sta imela za to prave ljudi. »Agent je odigral ključno vlogo in še vedno sodelujeva z njim. Ko sva prišla v ZDA, sva bila zelo mlada, stara 21 let. Takoj naju je povezal s pravimi ljudmi, računovodjo in finančnim svetovalcem.« Nada doda, da veliko pomeni tudi, od kod prihajaš. »Pomembna je vzgoja. Slovenska kultura je, da si priden in varčen in da ostaneš na trdnih tleh. Pomembno je, da te ne zanese.« Finančna statistika po končani karieri precejšnjega dela ameriških košarkarjev je strašljiva, pravi Primož. »Res ne potrebuješ petih hiš in desetih avtov in zavedati se moraš, da potem čeki ne prihajajo več. Pred časom sem zasledil številko, da je 80 odstotkov nekdanjih košarkarjev NBA bankrotiralo v dveh ali treh letih po karieri.« So večinoma Američani ali tudi Evropejci? »Večinoma Američani. Evropejci prihajamo iz drugačne kulture, vzgoje. Večina Američanov pa je iz geta, prej niso imeli veliko, večina je odraščala brez očeta, brez vzgoje. In ko pridejo do toliko denarja, z njim ne znajo ravnati.«

IMEJ NADZOR, KAM GRE TVOJ DENAR

Kar se tiče denarja, obstaja pri Američanih in Slovencih kar nekaj razlik v njegovem dojemanju. Mogoče znamo mi z njim ravnati bolj preudarno, a zagotovo zelo neradi govorimo o tem. Pri Primožu in Nadi tega občutka nisem imela, očitno sta vseeno podedovala tudi nekaj ameriške odprtosti. To je dobro, saj morda njune izkušnje lahko koristijo tako Luki Dončiču, ki prihaja v ta zvezdniški svet, kot vsem drugim športnikom in poslovnežem. Nada odkrito pove: »Odločila sva se, da imava samo eno kreditno kartico. In le dva računa, enega v Sloveniji in enega v ZDA. Tu so nama veliko pomagali kar v privatnem bančništvu v Abanki. Pri njih sva našla odlično svetovalko. Pomagali so nama s finančno konstrukcijo za gradnjo hiše, nakup stanovanja in znali svetovati, kako investirati in plemenititi premoženje. Privatni bančnik je kot asistent družini pri financah, ki ti pomaga, kadar želiš plačati račune, a si odsoten in nimaš časa urejati financ, ali kadar želiš načrtovati investicije. Premoženje urejava z ameriškima svetovalcema in z Natalijo tukaj v privatnem bančništvu.«

“Odkar je Reggie Miller prišel v ligo NBA, je vsak ček napisal sam. Know where your money is going, mi je rekel.”

Nikoli pa Primož ni pozabil napotka enega najuspešnejših igralcev NBA Reggieja Millerja. »Mislim, da je v karieri zaslužil 200 ali 300 milijonov dolarjev, zato se splača poslušati njegov nasvet. Odkar je prišel v ligo NBA, je vsak ček napisal sam. Know where your money is going. Imej nadzor, kam gre tvoj denar, mi je rekel.« S pomočjo sodobne tehnologije sta to prenesla tudi v Slovenijo. »Veliko košarkarjev si najame nekoga, ki jim plačuje račune. To sicer omogoča tudi privatno bančništvo v Abanki, ampak tukaj prek mobilne ali spletne banke lahko spremljaš, kaj se dogaja s tvojim denarjem in kateri računi se plačujejo,« doda Nada.

»Samostojno delo mi ustreza. Preveč mi pomenita osebna svoboda in dovolj časa za družinske obveznosti. Z vsemi potovanji in ritmom, ki jih ima Primož, ne bi želela, da otroci odraščajo z varuškami.«

Nada je med Primoževim aktivnim igranjem v NBA opravila študij kriminalistike in kasneje končala še MBA. Še eno prednost vidi v Ameriki, in sicer veliko bolj prijazno doživljajo, da se ženska posveti družini, ko so otroci majhni, in da kariero v tistem trenutku na stran. Pravzaprav ni v ZDA nič nenavadnega, če ženska začne svojo poslovno pot pri 40, pravi. »Najbolj pomembno je, da ne zaspiš in da imaš tudi svoje hobije, načrte in cilje. Zdaj sodelujem pri projektu Betterlifestyle, trenutno pa se učim tudi nepremičninskega posla. Betterlifestyle je ustanovila moja prijateljica in me povabila zraven kot sodelavko. To je portal, ki ponuja popolno pomoč tujcem, ki se preselijo v Slovenijo. Tako ona, ki je nekdanja žena pilota, kot jaz sva imeli podobno izkušnjo selitev po svetu in veva, kako naporno je to in kako lahko s svojimi storitvami pomagava. Samostojno delo mi ustreza. Preveč mi pomenita osebna svoboda in dovolj časa za družinske obveznosti. Z vsemi potovanji in ritmom, ki jih ima Primož, ne bi želela, da otroci odraščajo z varuškami.«

SPREMEMBE SO NJUNA STALNICA

Imata dve hčerki, mlajša je bila rojena v Sloveniji, starejša, ki je zdaj že najstnica, pa v ZDA in sanja, da bi se nekoč vrnila tja. »Je Američanka po duši. Prva leta do osnovne šole je preživela tam in jo ima rada predvsem zaradi odprtosti ljudi. Ampak zdaj ko je že najstnica, je ugotovila, da je veliko dobrih stvari tudi v Sloveniji, da gre lahko peš v šolo, da je vse blizu. Mislim pa, da bo šla nazaj, če ne prej, pa na študij.«

»Sprejela sem to, sem zelo samostojna, ne potrebujem tega, da smo ves čas skupaj. Je pač specifičen način življenja. In nam ustreza.«

Veliko vrhunskih športnikov izkusi zahteven proces prehajanja v del življenja brez dnevnih športnih aktivnosti, navad, ustaljenih urnikov. Primož je ta prehod opravil zelo mehko. Že lani septembra, ko jo bil še aktivni igralec, je uresničil še drugo željo. »Želel sem postati mednarodni skavt NBA, ki igralce spremlja tukaj v Evropi. Septembra sem podpisal pogodbo s Cleveland Cavaliers. Trenerstvo me ni nikoli zanimalo. Že prej sem spremljal, kaj delajo skavti. In veliko laže je nekdanjemu igralcu, ker moraš imeti dober network, poznaš in razumeš šport. Še vedno veliko potujem, a večinoma po Evropi in sem tako lahko več z družino.« Morda vse izzive sprejemata laže, ker imata močno podporo drug v drugem. Razumeta, da je življenje nenehna stalnica sprememb. »Sprejela sem to, sem zelo samostojna, ne potrebujem tega, da smo ves čas skupaj. Je pač specifičen način življenja. In nam ustreza.«

Foto: Peter Giodani

____________

Povzeto po članku OBISK, revija Goodlife, marec 2018

________________

Abanka s svojim Privatnim bančništvom pomaga vsem športnikom in ostalim,
ki upravljanje svojega premoženja raje zaupajo strokovnjakom. Za informacije vam je na voljo Natalija Švab na natalija.svab@abanka.si ali 041 706 317.

_________________<script><script>

Če si že tukaj, preberi še…