Svetovno priznani fotograf Rankin je združil moči z znamko pametnih telefonov HONOR in v Londonu predstavil osem korakov do popolne portretne fotografije.
Piše: Manja Kovačič . Foto: arhiv HONOR
Fotograf Rankin je znan po dinamičnih portretih Davida Bowieja, Kate Moss, Madonne, Arnolda Schwarzeneggerja in pokojne kraljice Elizabete II., iz katere mu je uspelo privabiti širok nasmeh. Prav nič ga ne moti, da danes že vsakdo fotografira, saj je fotografija univerzalna oblika komunikacije. “HONOR premika meje tehnologije, takšen telefon je res za profesionalce, in če želiš biti dober fotograf, ga imej vedno pri sebi, naj bo podaljšek tebe,” je poudaril pred dnevi na ekskluzivnem dogodku RankinLIVE v Londonu in pri tem mislil na HONOR 200 Pro s portretnimi načini Harcourt, ki jih je HONOR zasnoval skupaj z legendarnim francoskim Studiem Harcourt. V portretni fotografiji sta namreč najpomembnejši orodji svetloba in senca, zato je serija HONOR 200 opremljena z napredno strojno in programsko opremo z umetno inteligenco, ki prepozna tudi najbolj subtilne odtenke osvetlitve.
Rankin lovi trenutke, ko so ljudje sproščeni, ko se smejijo in ne pozirajo. V ospredju so vedno oči in HONOR 200 Pro z zmogljivim mehanizmom HONOR AI Portrait Engine izpostavi iskrico v očeh. “Najboljši fotografi se zaljubijo v svoj subjekt, četudi le za dve minuti,” pravi in opozori, da se rad poveže s subjektom, poskrbi, da je sproščen, se zabava, subjektu poda kompliment, ga vključi v izbor fotografij, saj je zanj nadvse pomembno, da so ljudje na koncu zadovoljni in fotografiranje zapustijo s pozitivno energijo. “Če želiš razviti svoj slog fotografiranja, najprej razvij pristno komunikacijo,” doda.
Osem nasvetov za popolni portret
Lokacija: Poskrbite za dobro osvetlitev in nevtralno ozadje (nebo, stena), da se kamera osredotoči na objekt in ne na ozadje.
Subjekt: Delajte z ljudmi, ki jih poznate in ki bodo med fotografiranjem bolj sproščeni, zlasti ko se še učite. Pogovarjajte se z njimi, nasmejte jih, dajte jim kompliment – najboljše fotografije nastanejo, ko smo s subjektom povezani.
Frizura in oblačila: Razmislite o frizuri, oblačilih in rekvizitih. Izogibajte se vzorčastim oblačilom, ki odvračajo pozornost od subjekta.
Osvetlitev: Različnim obrazom pristajajo različne vrste svetlobe. Mehka svetloba pristaja vsakomur, saj ustvarja bolj naravne fotografije. Zmehča obraz in odpravi ostre sence in trde linije. Za popoln portret ne potrebujete več profesionalnega studia – ko postavljate osebo pred kamero, jo usmerite proti oknu, vi pa stojte nasproti nje, z oknom za seboj. Namesto da premikate svetlobo, premaknite subjekt.
Nastavitve: Uporabite lahko prednastavljene načine in filtre, kot je način Harcourt na kameri HONOR 200. Ko boste bolj samozavestni pri upravljanju kamere, se poigrajte z drugimi nastavitvami, kot so zaslonka, goriščna razdalja in kontrast – igrajte se z ekstremi.
Poziranje: Uporabite roke, rekvizite in različne izraze obraza, da bi dosegli čim večjo raznolikost fotografirane osebe. Mnogi mislijo, da poziranje ni naravno, a Rankin nima težav subjektom povedati, kako se naj postavijo pred kamero; zelo rad vključi roke, saj meni, da roke povedo veliko o človeku, hkrati pa fotografije naredijo bolj dinamične.
Povežite se: Pri fotografiranju je pomembno, da človeka ne gledate le skozi objektiv, ampak tudi neposredno. Tako ustvarite povezavo z osebo, ki jo fotografirate, in dosežete bolj pristne posnetke.
Pregled: Sledi svojim instinktom. Razvijanje lastnega sloga pomeni, da prepoznate, kaj vam je všeč in kaj ne. “Če vam fotografija takoj pade v oči, jo označite in se pozneje vrnite k njej. Če pa vam slika že na začetku ni všeč, se redko zgodi, da se boste k njej vrnil in si premislili. Najboljši posnetek je pogosto prvi ali zadnji v seriji. Zadnji so mnogokrat najmočnejši, saj vztrajamo, dokler ne dosežemo popolnosti. Vendar so lahko izjemni tudi prvi posnetki, saj so neobremenjeni, subjekt pa je še poln energije.