Piše: Kaja Komar . Foto: arhiv BIO28

Danes se začenja 28. bienale oblikovanja (BIO28) v Ljubljani, ki letos praznuje 60 let od prve razstave. Letošnji kuratorski koncept z naslovom »Dvojna agentka: Govoriš jezik rož?« združuje oblikovalce, umetnike, filmske ustvarjalce in mislece, ki raziskujejo kompleksen odnos med umetnostjo, oblikovanjem in zakodiranim jezikom rož.


Mednarodna platforma za nove pristope k oblikovanju

BIO je bil pod imenom Bienale industrijskega oblikovanja ustanovljen leta 1963 in kot prvi oblikovalski bienale v Evropi v naš prostor prinesel primerjalno razstavo jugoslovanskih in tujih dosežkov v industrijskem oblikovanju. Od leta 1972 poteka pod okriljem MAO kot mednarodna platforma za nove pristope k oblikovanju, ki obravnavajo aktualna in pereča vprašanja v lokalnih in globalnih okoljih. BIO je laboratorij, ki preizprašuje in testira, išče inovativna stičišča, zrela za razvoj, med arhitekturo ter industrijskim in akademskim sektorjem.

Vodenje letošnje jubilejne izdaje Bienala oblikovanja je MAO prepustil kustosinji ter zgodovinarki umetnosti in oblikovanja Alexandri Midal, profesorici na Univerzi za umetnost in oblikovanje HEAD v Ženevi in vodji Oddelka za kritično mišljenje na Ensci-Les Ateliers v Parizu. »Ta dogodek je priložnost za dialog o zgodovinskih in sodobnih vprašanjih oblikovanja,« je za medije povedala kustosinja. »Prizadevala si bom izpostaviti alternativne poglede na oblikovanje in iz mednarodne perspektive predstaviti raznovrstne glasove na tem področju. Zanima me vnovično ovrednotenje koncepta dvojne/ga agentke/a, ki bo razkril pripoved o na videz vsakdanji cvetlici in njeni prikriti, kriptirani in skrivnostni vlogi pri oblikovanju identitet in politik.« BIO28 bo do aprila 2025 laboratorij za raziskovanje ter presečišče raziskav in družbenega udejstvovanja v celotnem času trajanja bienala.


Aktualne tematike skozi prizmo floriografije
BIO28 nastaja v sodelovanju s Centrom za kreativnost (CzK) in združuje interdisciplinarne ekipe pod mentorstvom priznanih kreativcev, ki raziskujejo kodiran jezik rož in njihovo povezavo z marginaliziranimi skupinami. Osredotočajo se na tematike feminizma, skrivnosti in odpora skozi prizmo floriografije. Poleg razstavljenih del, naročenih umetnin in petih produkcijskih platform, bo BIO28 vključeval pogovore, delavnice in dogodke po mestu, s posebnimi poudarki v Galeriji ISIS in Mali galeriji Banke Slovenije v Ljubljani.
V okviru bienala se bodo predstavili projekti Topljenje (ki združuje čebelji vosek z digitalnimi projekcijami), Čas pasti (slovenska flora skozi uporabo čebeljega voska), (Ne)stkane pripovedi (preizpraševanje ideje narodnosti in pripadnosti), eksperimentalni film Postala bom Poppy in dokumentarni film 60 let bienala oblikovanja, instalacija Mrmrajoče orhideje ter projekt Katleja – Ne uči rože, kako cveteti (stereotipi o ženskosti in spolnih vlogah).